Znáte lepší pocit, než je přesně ten, který se nás zmocňuje ve chvílích, kdy se vše daří?
Dobře jsme se vyspali. Na jedničku jsme dokonce zvládli ranní trénink, i když se nám do mrazu vyběhnout nechtělo. V práci se rýsuje povýšení. Kalendář nás ujišťuje, že vládne teprve druhý listopadový týden a my jsme už nakoupili většinu dárků, dokončili předvánoční úklid. Dokázali jsme našetřit na zimní dovolenou a tchýně nám pochválila nedělní oběd. Jednoduše máme spousty úkolů, cílů, přání a plánů…
Jenže co když se nám do cesty připlete něco neočekávaného…třeba i takové zuby a dásně, jedna z nejcitlivějších a finančně nejnáročnějších částí našeho těla, která se nás neptá na to, kdy se smí ozvat a dokáže nás řádně potrápit, ať jsme malí nebo velcí.
Naši nejmenší někdy trpí při prořezávání zoubků tak, že plni starostí s nimi probdíme celou noc. S těmi většími se často zlobíme, protože si zuby čistit nechtějí nebo si je čistí nedostatečně nebo zapomínají. Mnozí z nás nosí dokonce rovnátka. A to pak péče o dutinu ústní není tak snadnou záležitostí, jak se na první pohled může zdát.
Jak tedy začít? Vše začíná výběrem správného zubního kartáčku. Ten si vybírejme dle způsobu zastřižení vláken a jejich hustoty. Déle dbejme na techniku čištění zubů horizontálně bez zbytečného vyvíjení tlaku na kartáček, aby nedocházelo k obrušování zubní skloviny.
Zvýšenou pozornost si zaslouží také zuby zadní, na které můžeme použít jednosvazkový kartáček a mezizubní prostory – používání mezizubních kartáčků každý den je prevencí proti zánětu dásní a následné paradentózy!
A co s těmi rovnátky? Správná ústní hygiena by ideálně měla začít už několik měsíců před nasazením rovnátek. Nejdůležitějším krokem pro efektivní zvládání hygieny úst v průběhu ortodontické léčby je pochopení problematiky na základě poučení od stomatologa a praktické instruktáže. Čištění zubů s rovnátky je totiž náročnější. Dochází zde ke zvýšenému hromadění plaku kolem ortodontických zámků nebo kroužků.
Při nošení rovnátek může také docházet k místnímu podráždění dutiny ústní – dásní, rtů nebo tváří, odborně řečeno k traumatizaci. Opakovaným drážděním může akutní problém přejít do chronického stadia a ošetřování bolestivých míst pak může komplikovat ústní hygienu.
Pro tyto případy doporučujeme využít ústní bylinné gely, které pomáhají zmírnit nepříjemné pocity.
Kde ale najít takový malý zázrak, který bude vhodný jak pro naše nejmenší, tak pro nás dospěláky? Co nám pomůže na zmírnění obtíží po zákroku u lékaře nebo po nasazení či opětovném upevnění rovnátek? Co bude o naše dásně a sliznici dutiny ústní pečovat tak, jak si zasloužíme?
Nejste si jistí? Podívejte se na následující recenze:
Otestovali jsme BEDEGEL - ústní bylinný gel pro celou rodinu
Výsledky testování dopadly skvěle! 70 % testujících dalo tomuto gelu nejvyšší možné hodnocení – 5 hvězd.