Připravili jsme odpovědi na vaše nejčastější dotazy, které se týkají intimní hygieny, vaginální mikroflóry, hygieny po porodu nebo třeba intimní hygieny mladých dívek.

Tyto otázky a odpovědi vám také mohou poradit, jak o sebe správně pečovat a předcházet tak nepříjemným pocitům. 

Pokud odpověď právě na tu vaši otázku nenajdete, nezoufejte. Využijte kontaktní formulář naší poradny a my vám rádi poskytneme odpověď na míru.

 

 

 

 

Zeptejte se

Na co se často ptáte

 

Intimní hygiena u dívek

Správná intimní hygiena u holčiček je důležitá jednak z důvodu předcházení problémům, ale i jako prevence vzniku srůstu malých stydkých pysků. Proto se při mytí doporučuje jemně oddálit stydké pysky a očistit vodou či jemným mycím gelem pro intimní hygienu dětí. Dalším obdobím kdy je třeba věnovat zvýšenou pozornost péči o  intimní hygienu děvčátek je nástup do školek, kdy se začínají  o svoji hygienu starat samy. Je třeba jim vysvětlit základy správné hygieny (např. po použití toalety). V neposlední řadě se tímto tématem zabývají dívky v období první menstruace, kdy mohou pociťovat zvýšenou potřebu intimní hygieny a řešením mohou být ubrousky vhodné pro intimní hygienu, které mají neustále při sobě.

Intimní hygiena po porodu

V období šestinedělí je doporučno časté sprchování, v ideálním případě po každém použití toalety, které pomáhá rychlejšímu hojení poporodních poranění a je i prevencí možných komplikací. Pro rychlejší regeneraci a zmírnění nepříjemných pocitů pokožky a sliznice je důležitý správný výběr intimní hygieny pro citlivou pokožku.

Proč intimní hygiena

Správná intimní hygiena zajišťuje nejen pocit čistoty, ale udržuje i rovnováhu vaginální mikroflóry. Mezi základní prostředky patří mycí gely a intimní ubrousky, v každém případě by mělo jít o prostředky určené pro intimní hygienu. Běžné mycí prostředky totiž mohou narušit přirozené prostředí vagíny osídlené mikroorganismy, které fungují v určité rovnováze.

Vaginální mikroflóra

V pochvě zdravé ženy se přirozeně vyskytuje velké množství bakterií a kvasinek. Toto prostředí se formuje zejména pod vlivem sexuálních hormonů, jejichž produkce se mění v průběhu života a v dospělosti kolísá v závislosti na probíhajícím cyklu. Na složení mikroflóry má vliv celá řada faktorů, z nichž k nejvýznamějším patří věk, životní styl, výživa, intimní vztahy a intimní hygiena. Rovnováhu vaginálního prostředí lze podpořit užíváním jak vaginálních tak perorálních probiotik.

 

Momentálně se zde nenachází žádné otázky.