Nepodceňujte rehydrataci organismu při průjmovém onemocnění. Přijít může po celý rok!

Největším rizikem akutního průjmu je dehydratace (odvodnění) a minerální rozvrat (narušení rovnováhy mezi minerály), protože při průjmu rychle ztrácíme tekutiny a minerály důležité pro správné fungování organismu. Mezi příznaky dehydratace patří:

 • pocit žízně
 • zrychlený puls (i v klidu)
 • pokles krevního tlaku
 • ospalost, malátnost, závrať
 • suché, lepící se nebo popraskané rty
 • málo slin a pocit sucha v ústech
 • menší množství moči a její tmavší zabarvení
 • bolest hlavy
 • ztráta pružnosti pokožky
 • u miminek propadlá fontanela

Průjem není jen nemoc letních měsíců

Průjmová onemocnění můžou být dosti nepříjemná a podle statistik postihnou dospělého jedince průměrně čtyřikrát do roka. Ročně vyhledá lékaře kvůli průjmu na 60 tisíc lidí, ale daleko častěji řešíme „běhavku“ sami. Zatímco v létě jsou nejčastějšími původci akutních průjmů bakterie a jejich toxiny, v zimním období převládají průjmy vyvolané viry a postihují především děti.

Průjem u dětí

Při průjmovém onemocnění dítěte je na prvním místě ohlídat dostatečné zavodnění organismu. Při průjmu totiž dochází ke značné ztrátě tekutin, která musí být vždy nahrazena. Pokud se to nedaří, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. U malých kojenců může dehydratace vzniknout během pár hodin a dítě se tak může dostat do vážného stavu.

Průjem u dospělého

Dospělý člověk je z 60 procent tvořený vodou. Kojenci a novorozenci mají podíl vody v těle ještě vyšší. Dostatečná náhrada ztracených tekutin je jedním z nejdůležitějších úkolů při řešení průjmu. Dospělý trpící průjmem by měl vypít alespoň 3–4 litry tekutin denně. Není pravdou, že když budete přijímat málo tekutin, průjem se „nebude mít z čeho tvořit“ a přejde vás.

Pro akutní průjem je charakteristický náhlý nástup potíží a změna stolice na neformovanou, řídkou až vodnatou. Typické je rovněž přetrvávající nutkání a vyšší četnost vyprazdňování oproti normálu. Akutní průjem netrvá déle než 14 dní a není samostatnou nemocí, nýbrž příznakem některého z mnoha možných onemocnění či poruch.

A co dieta při průjmu?

K pití se doporučuje silný černý čaj, bylinkové odvary (vhodný je například květ heřmánku, list šalvěje lékařské, nať máty peprné, kořen lékořice či totenu lékařského, plod borůvky nebo oddenek nátržníku), nesycené minerální vody a vývary. V lékárnách je možné zakoupit i rehydratační roztoky, případně je možné si doma namíchat jejich náhradu.

Recept na domácí rehydratační roztok

 • 1 litr převařené vody
 • 8 lžiček cukru
 • 1 lžička soli
 • šťáva ze dvou pomerančů

Doporučené dávkování pro dospělé je 250–500 ml roztoku za hodinu. Dětem stačí přibližně polovina.

Co se týká jídla, je vhodná dieta s omezeným příjmem tuků. Hladovění není správné, protože snižuje vstřebávání vody a iontů. Bez obav můžete konzumovat starší pečivo, suchary, piškoty, bramborovou nebo rýžovou kaši, uvařenou mrkev, banány, nastrouhaná jablka, později bílé maso a netučné mléčné výrobky. Jezte raději častěji a po menších porcích.

Otestovali jste ENHYDROL BANÁN 

Enhydrol banán je potravina pro zvláštní lékařské účely určená k rehydrataci při průjmových onemocněních, horečce a zvracení pro dospělé a děti od ukončeného 1. týdne věku. Má složení odpovídající požadavkům ESPGHAN s přírodní banánovou chutí.

20 rodin mělo možnost v době letních dovolených a prázdnin otestovat tento produkt a výsledek? Rodičům se přípravek osvědčil a v našem testování mu dali plný počet hvězd.

Veškeré výsledky a testovací výzvu najdete zde: www.jejizdravi.cz/testovani/otestujte-enhydrol-banan/

Martina ★★★★★

Rehydratační roztok Enhydrol jsem před testováním vůbec neznala. Balení 10 sáčků mi naprosto vyhovuje a je dostatečné. Enhydrol banán testoval můj malý syn, který měl průjem. Enhydrol banán bych použila i pro príště pro případ průjmu. Dávám přednost příchuti banán. Určitě bych tento připravek doporučila i ostatním rodičům, protože není tak slaný jako ostatní výrobky. Zdá se mi tento výrobek také vhodný pro dospělé v případě průjmu nebo horečky. Pokud by to bylo možné, ráda bych se dozvěděla více o produktech Enhydrol Forte/ banán. Díky. MZ

 

Karolína ★★★★★

Enhydrol - povinná výbava na dovolenou. Každoročně jezdíme v létě na delší dovolenou do zahraničí, a jak to tak bývá, nemusí vám sednout nějaké jídlo, místní voda apod. A tak jsem byla ráda, že Enhydrol dorazil ještě před dovolenou a já ho, ač jsem ho neznala, mohla zabalit pro jistotu s sebou. A byla to výborná volba, banánový pomohl synovi (průjem a rehydratace), pomeranč/zázvor zase mě. Proto jej mohu poradit jak pro děti, tak i jejich rodičům. Deset sáčku bylo optimální balení jak pro mě, tak pro syna, a ještě se navíc Enhydrol trefil oběma do oblíbených příchutí, banánová příchuť pro děti je top, lépe ji akceptují jak malé děti a miminka, tak děti větší. Mě naopak chutná pomeranč na všechny způsoby. Děkuji za testování, byla jsem naprosto spokojená a mohli jsme si užívat dovolené a neležet v posteli. Ráda se o Enhydrolu dozvím více!

 

Veronika ★★★★★

Enhydrol banán jsem před otestováním vůbec neznala. Znala jsem konkurenční rehydratační nápoje, z období když dcera zvracela. Od té doby nám nesmí chybět v lékárničce. Bohužel ty mají velmi zvláštní příchutě, které jsem do dcery nikdy nemohla dostat. Příchuť banánu dceru velmi oslovila. Prášek krásně voní i docela dobře chutná. Rozhodně bych tuto příchuť doporučila všem, i dospělým. Když se nápoj vychladí, chutná přijatelně. Balení po deseti sáčcích je akorát. Rehydratační nápoj bych zvolila i u průjmu, zvracení a horečce, především však u průjmu. Rozhodně bych se chtěla dozvědět více i o Enhydrol banán i o Enhydrol Forte. Tento nápoj jsme nakonec vyzkoušeli i v praxi, protože dceru před začátkem školního roku přepadl průjem a bolení bříška. Nápoje vypila dva, první pila s velkým nadšením.

 

Dávkování a způsob užití

Rozmíchejte obsah sáčku ve 200 ml pitné vody (pro kojence v převařené vychlazené kojenecké vodě). Množství tekutiny, ve které je obsah sáčku rozpuštěn, musí být dodrženo, aby bylo dosaženo optimálního množství solí, cukrů a tekutin v roztoku. Tento roztok podávejte vždy chlazený na 4 - 8 °C. Podávejte po lžičkách. Připravený roztok ihned spotřebujte.

Složení

Glukóza, chlorid sodný, chlorid draselný, citronan sodný, přírodní aroma banán.

Enhydrol® je potravina pro zvláštní výživu určená k rehydrataci při průjmových onemocněních, horečce a zvracení. Před použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci, o způsobu použití se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.