Cestování s dětmi, jak to všem usnadnit 

Obáváte se, že cestování s dětmi je spíš vyčerpávající než zábavné? Cestování s dětmi může být fajn zábava a dobrodružná součást vaší dovolené – ale jen tehdy, když jsou malí spolujezdci dostatečně odpočatí, spokojení, nenudí se nebo je netrápí horko. Stresu na cestách se opravdu lze vyhnout, především díky nadhledu dospělých a správné přípravě.

1. Řekněte jim, co je čeká

Toto se osvědčilo ve všech situacích a na všech cestách. Dětem je výhodné dopředu říkat, že někam pojedete, jak dlouho cesta bude trvat a že můžou klidně spinkat nebo si hrát, a to už od miminka. Prostě si s dětmi povídejte o všem, co je čeká a ony pak i náročné situace zvládají v klidu, protože vědí, co čekat.

2. Teplota v autě

Teplota v autě je při cestě naprosto zásadní věc. V autosedačkách pro miminka a batolata je vždycky totiž o několik stupňů víc než na předních sedadlech. Snažte se tedy v autě udržovat teplotu spíš chladnější nebo děti dostatečně svléknout, aby jim v sedačce nebylo horko. Takzvaná „komfortní teplota“ 21,5 °C je ideální teplotou pro cestování. 

3. Pravidelné přestávky

Pravidelné zastávky jsou důležité nejen pro děti, ale i pro řidiče. Protáhnete si nohy, děti se proběhnou, dáte si svačinu a hned bude všem o něco líp. Zastávky plánujte dopředu. 

4. Trpělivost

Ano, je to tak. Trpělivost do auta s dětmi prostě potřebujete. Nepočítejte s tím, že budou děti v klidu sedět a nebudou po vás nic chtít. Toho se později také dočkáte, ale dokud jsou děti malé, prostě budou vyžadovat vaši pozornost. Když se s tím smíříte už před cestou, určitě vše proběhne víc v klidu. Odpovídejte jim na otázky, podávejte jim, co potřebují a mějte pochopení, že sedět na místě dlouhou dobu je pro ně v tak nízkém věku prostě náročné. Snažte se jim to co nejvíce usnadnit a zpříjemnit.

5. Spánek

Naplánujte si delší cestu na dobu, kdy spí. Budete mít velikou šanci, že prospí většinu cesty. Na většinu cest do zahraničí vyrážejte v čase, kdy chodí děti večer spát. Prospí většinu času a vy tak máte klid na řízení. Když jedete přes den někam déle než dvě hodiny, snažte se na cestu vyrazit po obědě, kdy děti spí. Pokud cestujete s nespavcem můžete využít i bylinkových sirupů, které dítě nejen uklidní, ale také mu pomohou usnout. Příkladem takového sirupu je doplněk stravy RADEPUR baby – bylinný sirup, který obsahuje extrakty majoránky, meduňky, mateřídoušky a heřmánku. Pořídit ho můžete v kamenných lékárnách nebo na e-shopu REMEDA.

6. Zábava

V neposlední řadě je potřeba dětem do auta přichystat různé zábavné věci, které budou moct po cestě dělat. Různé knížky, hračky nebo tablet s pohádkami. 

Cestování s dětmi nemusí být peklo. Stačí se na cestu dobře připravit, dobře vše naplánovat a uvidíte, že cestování bude pro všechny zábava. Co se cest autem týká, je dobré je postupně prodlužovat. Jezděte nejdřív na výlety po naší krásné zemi, než se vydáte do zahraničí. Děti budou na cestování autem více zvyklé a nebude to pro ně tolik náročné.

7. Oblečení na cestu

Heslo, které oceníte zejména při dlouhých cestách, zní: pohodlí především! To znamená vzdušné, pot dobře absorbující oblečení, které neškrtí ani nedře. Měli byste přitom být připraveni na možné střídání teplot a mít s sebou také vždy dostatek věcí na převlečení. Nezapomeňte ani na sluneční brýle, důležité jsou také protisluneční clony nebo fólie na oknech auta, které zamezí přímému slunečnímu záření. 

8. Občerstvení do auta

Nespoléhejte pouze na restaurace při odpočívadlech a už doma připravte alespoň nějaké jídlo na cestu. To by mělo být spíš lehké – vhodné je ovoce (například banán nebo na kousky nakrájené jablko), zelenina, pečivo, sýr… K pití (mějte ho s sebou dostatek, pitný režim je na cestách velmi důležitý) se hodí voda, čaj nebo džus – nejlépe v lahvičce nebo pro větší děti v uzavíratelném kelímku s brčkem. 

9. Nevolnost v autě

Pokud cestujete s dětmi, mějte s sebou vždy dostatek pytlíků pro případné „nehody“ – děti jsou citlivější než dospělí a špatně v autě se jim může udělat v podstatě kdykoli. I proto se snažte jet plynule, bez prudkého brždění a přidávání plynu, zejména v zatáčkách. Vyvarujte se hlasité hudby a snažte se v autě udržovat čerstvý vzduch. Rozhodně v autě nekuřte!

Dbejte na to, aby děti do auta nenastupovaly s příliš plným, ale ani prázdným žaludkem. Zcela nevhodné je tučné nebo příliš sladké jídlo, stejně jako nápoje s bublinkami (sycené minerálky a limonády). Pro rychlé zasycení mějte pro děti na cestu připravené netučné sušenky nebo piškoty. 

10. Cesta letadlem

Pokud máte dítě starší dvou let, usaďte ho samostatně na sedačku a připoutejte. Při vzletu musí dítě sedět na vlastní sedačce připoutané čelem po směru letu. Jestliže letíte s dítětem do dvou let sedícím na vašem klíně, požádejte o bezpečnostní pás pro dítě a záchrannou vestu. V letadle nezapomeňte jíst a pít. Může se stát, že v ceně letenky nemáte občerstvení, to si můžete v letadle dokoupit. Pokud letíte s dítětem do dvou let a máte nárok na občerstvení pro sebe, počítejte s tím, že dítě žádnou svačinku nedostane. Připravte si proto vlastní. Děti starší dvou let už dostanou vše stejně jako dospělí, včetně jídla a pití. 

Chystáte se na dovolenou s miminkem? Přečtěte si náš článek, na co nezapomenout a jak se na cestu předem připravit.