Rituál menarche, rituální oslava první menstruace

 

Menarche je slovo pocházející z řečtiny a jeho překlad je právě "první menstruace". Rituál menarche je dodnes naprostá samozřejmost u některých domorodých kmenů. A věřte, že je co slavit! Menarche, je významný den, který s první menstruační krví otevírá reprodukční cyklus v těle mladé ženy. To, že žena může počít a porodit dítě, to přece opravdu je úctyhodný zázrak přírody.

Kristina (šéfredaktorka): „Bylo mi 12 a na sobě jsem měla kalhotky s nápisem Tuesday, když jsem ze záchodu vyděšeně volala na mamku, že se něco stalo. Máma byla skvělá, div mi nepogratulovala, že se ze mě stává žena, uklidnila mě, dala mi vložku z buničiny a druhý den jsme šly do zlatnictví koupit prstýnek na památku. To byl můj rituál menarche v roce 1993.“

Rituál menarche

Rituál menarche neslaví ale pouze možnost mít děti, je to oslava ženství jako takového, dívka se stává ženou a rituál ji dává příležitost si to uvědomit, uložit si tento okamžik do paměti a připravit se na novou životní fázi. Na svůj menstruační cyklus.

O takzvané cykličnosti se píše, trendem se staly takzvané cyklické kalendáře. Menstruace se stala tématem mnoha článků, dokonce se vracejí i rituály (nejen pro dívky, ale i zpětně pro ženy, které neměly možnost si svůj okamžik užít a uvědomit) a rozšiřuje se také výběr menstruačních pomůcek.

Menstruační pomůcky

Máme nepřeberné množství alternativ k těm konvenčním, jako je například menstruační kalíšek, houba, látkové nebo ekologické vložky... a v neposlední řadě menstruační kalhotky. Právě ty jsou skvělou volbou pro mladé dívky, které nemají zkušeností s manipulací s vložkami a tampóny jsou pro ně nevhodné. V bavlněných kalhotkách Saforelle se bude každá dívka cítit pohodlně a nikdo ani nepozná, že má své dny. 

„Ženy a dospívající dívky mají možnost používat čistý materiál, který slouží k absorbování nebo shromažďování menstruační krve a tento materiál či pomůcka může být měněn v soukromí tak často, jak je zrovna potřeba.“  UNICEF / 2012 definice správné menstruační hygieny.

Jak dívky vnímají první menstruaci a jak jim měsíčky usnadnit?
 

Mezinárodní den menstruace

28. května se po celém světě oslavuje Mezinárodní den menstruace (MHD – Menstrual Hygiene Day). A proč právě 28. května? Je to jednoduché – 28 dní je považováno za průměrnou délku menstruačního cyklu a 5 dní je zase průměrná délka menstruace.