Říjen v růžové na podporu boje se zákeřnou rakovinou prsu



Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a její výskyt každým rokem vzrůstá. Ve věkové kategorii 20-55 let je nejčastější příčinou úmrtí žen. Nejúčinnější zbraní v boji s touto zákeřnou nemocí je prevence, neboť jen včas odhalený malý nádor může být úspěšně léčen.


Říjen je celosvětovým měsícem boje proti rakovině prsu, nepodceňujte toto onemocnění, provádějte si samovyšetření a pravidelně si zajděte na screening či mamograf. 

Rakovina prsu v ČR

  • Rakovina prsu je nejčastější ženské nádorové onemocnění. Podle Národního onkologického registru postihne karcinom prsu v ČR ročně přibližně 7 000 žen. U mužů, i když jde o onemocnění vzácné, se objeví zhoubný nádor prsní žlázy v 60-70 případech za rok.
  • V současné době žije s touto chronickou nemocí kolem 80 000 pacientek – jsou v remisi, tedy po léčbě a bez momentálních příznaků onemocnění, nebo v léčbě, případně se léčí s recidivou či pokročilou nemocí.
  • Každoročně zemře v ČR bezmála 2 000 žen postižených rakovinou prsu.
  • Stejně jako jinde ve světě, i u nás se „své rakoviny prsu“ v průběhu svého života dočká každá 12. až 8. žena. 
  • Rakovina prsu se netýká pouze žen nad 45 let věku, ročně se nádor objeví až u 200 pacientek kolem 30 let.

Cílená prevence

Pomineme-li zdravý životní styl a vše, co s tím souvisí a co se v praxi většinou jen těžko beze zbytku uplatňuje, zatím bohužel neexistuje 100% prevence. Poučené ženy ale mohou využít možností tzv. prevence sekundární: hlídat své zdraví, naučit se samovyšetření, pravidelně a pečlivě jej provádět a také čas od času navštívit mamodiagnostická centra, kde se o ně postarají odborníci.

Měly bychom vědět, že zhoubný nádor nalezený v časném stadiu, je ve většině případů snáze léčitelný, až v 90 % je prognóza velmi příznivá.

Tradičním symbolem se stala růžová stužka a hlavně samotná růžová barva, proto se také ve světě používá pro říjen název PINK OCTOBER.

Samovyšetření prsu 

Vyberte si schéma samovyšetřování, které vám nejvíce vyhovuje a tento postup dodržujte každý měsíc. Samovyšetření provádějte vestoje před zrcadlem. Poté celý postup zopakujte vleže, kdy dojte k oploštění prsu a změně rozložení prsní tkáně. 

Používejte bříška tří prostředních prstů. Postupujte kousek po kousku a pomalu dělejte malé krouživé pohyby. Kroužky by se měly překrývat, abyste nevynechala žádné místo.

Střídejte lehký, střední a silný tlak, abyste mohla dobře vyšetřit všechny vrstvy prsní tkáně.

Zdroj a více informací: www.mammahelp.cz/prevence/samovysetreni-prsu/samovysetreni-prsu-navod-pro-zeny/

Mamograf

Mamografický screening, tedy cílené plošné vyšetření žen od věku 45 let věku, a to každé dva roky, který u nás existuje od roku 2002 a je plně hrazený pojišťovnami, využívá zatím necelých 62 % žen. žádanku vám může vypsat praktický lékař i gynekolog.