Jak usnadnit dětem (i sobě) období prořezávání zoubků?

Růst prvních zubů u miminek přichází mezi 4. a 7. měsícem života. U většiny kojenců začíná růst zubů okolo 6. měsíce, ačkoli není neobvyklé, že se první zoubek objeví již ve třech měsících. U některých dětí to může trvat i déle a maminka si musí počkat třeba až do prvních narozenin dítěte.

Příchod prvního zubu je zcela nezávislý na jeho fyzickém nebo psychickém vývoji. Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít „venku“ všech dvacet zubů.

Příčiny bolesti při prořezávání zoubků

Při růstu dětských zoubků se horní část zubu dostává skrz dáseň, což je obvykle nepříjemné. Neznámé pocity a bolest při prořezávání několika prvních zoubků často způsobují u dítěte velký neklid a podrážděnost. 

Příznaky prořezávání prvních zoubků

Nepříjemné pocity začínají ještě předtím, než se zub objeví. Dásně jsou bolavé a zduřelé a jsou citlivé na dotek. Miminko je najednou mrzuté, může plakat a všechno si strkat do pusy a okusovat. 

Při růstu zubů u kojenců jsou časté následující příznaky:

 • neklid a častější pláč v noci,
 • zčervenání, růžové tváře,
 • mírně zvýšená teplota 
 • červené, oteklé a citlivé dásně,
 • častější slinění než obvykle,
 • žvýkání ručiček, kousátek nebo jiných předmětů,
 • odmítání jídla kvůli bolestivým dásním

Jak na bolest při prořezávání zoubků?

Na znecitlivění a úlevu od bolesti může pomoci speciální gel prodávaný v lékárnách. Pomoci mohou také kousací kroužky, poskytnout úlevu umí také speciální chladící kousátka (pozor nedávejte je do mrazáku, pouze lehce vychlaďte v lednici). Kousátka koupíte v každém obchodě s kojeneckými potřebami. Ulevit může také kousání mrkve či staršího rohlíku (úměrně věku dítěte, pokud už nějaké zoubky miminko má). Pokud je dítě zvyklé na dudlík, v tomto období mu jistě dumlání hodně pomůže. Při zvýšeném slinění miminka je potřeba myslet na zvýšenou rehydrataci.

Ale především děťátko potřebuje VÁS. Maminka a její náruč, je to nejpodstatnější v každé situaci, kdy se miminko necítí dobře. Připravte se na probdělé noci a spoustu chování.  

Tento orientační kalendář růstu mléčného chrupu vám možná pomůže předvídat budoucí těžké noci
 

 1. Střední řezáky          6–11 měsíců
 2. Malé řezáky              8–16 měsíců
 3. První stoličky            14–18 měsíců
 4. Špičáky                     16–22 měsíců
 5. Druhé stoličky           22–32 měsíců

NÁŠ TIP: BEDEGEL ústní bylinný gel 

Je určen k péči o dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhá zmírnit potíže při prořezávání zoubků. Lze také používat k péči o dásně s otlaky pod snímatelnými náhradami nebo po rovnátkách. Péče je vhodná i při výskytu aftů. 

Jak gel používat?

Dle potřeby, maximálně však 6× denně. Před použitím si vždy nejprve důkladně umyjte ruce. Z tuby vytlačte na ukazováček gel o velikosti hrášku a jemně jej vmasírujte na postižené místo na dásních nebo jiné místo v ústní dutině a nechte působit. Nanášet gel lze také přímo z aplikátoru do pusinky. 

Gel obsahuje: Extrakt květu heřmánku 5%, extrakt kořene kozlíku lékařského 5%, extrakt propolisu 5%, extrakt šalvěje lékařské 1%, vanilkové aroma.

 

Bedegel od nás získal pečeť doporučení díky skvělému hodnocení v testování

Testování Bedegelu na www.jejizdravi.cz 

Koncem srpna jsme vybrali 20 testerek, které se přihlásily do naší druhé testovací výzvy a vyzkoušely kosmetický přípravek Bedegel. Hledali jsme maminky s dětmi ve věku 6-12 měsíců, kdy se obvykle prořezávají první mléčné zoubky. Bedegel je bylinný gel, který pomáhá zmírnit nepříjemné pocity při prořezávání mléčných zoubků. Nabídli jsme možnost jej zdarma otestovat u vašich dětí za upřímné hodnocení v rámci tohoto testování.

Bedegel od testerek získal plný počet hvězd!

Výsledky testování dopadly na výbornou! 81 % testerek dalo tomuto kosmetickému přípravku nejvyšší možné hodnocení – 5 hvězd. Všechny dodané recenze si můžete přečíst v testovacím článku.

Po použití na bolavou dáseň či rostoucí zoubky ocenily maminky zklidnění a úlevu u svých miminek. Také ocenily jeho praktické balení s aplikátorem, pomocí kterého je možné dávkovat jen malé množství gelu přímo na bolavé místo v pusince. Dalším plusem bylo přírodní složení produktu a příjemná (nevadící) chuť. V neposlední řadě si maminky pochvalovaly velikost balení, které vydrží z pravidla na celé období růstu zoubků a příznivou cenu produktu.

Celkově dopadlo testování na jedničku a tak vám tento produkt vřele doporučujeme. Zakoupíte například na www.remeda.cz