Piknik: romantika a příležitost k setkání pod širým nebem

Každý z nás si vzpomene alespoň na jeden film, kde spolu pod košatým stromem sedí na piknikové dece zamilovaní, přátelé či rodina, z proutěného koše vykukují všelijaké dobroty, v potoce se chladí víno, tráva je krásně zelená a nebe blankytně modré. Prostě symbol letní pohody.

V druhé polovině léta, už zpravidla nebývá takové horko, což je ideální čas na piknik pod širým nebem. Zavolejte přátelům, domluvte se s rodinou, a můžete vyrazit. Že nemáte piknikový koš ani deku? Možná máte velkou plážovou tašku, do které se toho také hodně vejde, ale je pravda, že pravý piknikový koš navodí tu správnou romantickou letní atmosféru. Na trhu jich je spousta druhů a nejsou nijak drahé, a pokud si jeden pořídíte, užijete ho po mnoho let. Pro ty, kteří i na piknik půjdou pěšky, existují dokonce i stylové piknikové batohy.

Základem je pravý piknikový koš

Tak neváhejte a začněte se seznamem všeho, co budete potřebovat. Organizovat piknik vás bude bavit, a kdo jednou zažil pravé letní piknikové posezení, stane se doslova piknikovým nadšencem. Základem všeho je proutěný koš (nebo taška, batoh, chladící box...) na občerstvení. Pokud budete parkovat poblíž místa, které si pro svůj piknik zvolíte, zvolte koš prostornější, s pevným širokým dnem, kam pohodlně všechno naskládáte.

Do vašeho koše by se mělo vejít nejen jídlo a pití, ale také nádobí a ubrousky a eventuálně i termoska s kávou nebo čajem, pokud jste zvyklí dobré jídlo zakončit šálkem dobré kávy (nebo čaje). Přes koš pak přehoďte piknikovou deku, a můžete vyrazit. Samozřejmě po pečlivém naplánování místa, kde se vám bude líbit. Někdo rád chodí do parku, někdo má své zamilované místo v lese, jiný u řeky. Rozhodně zvolte místo, které vám alespoň částečně poskytne stín.

Speciální pikniková deka zajistí pohodlí i sucho 

Co se týká deky, doporučujeme zvolit raději pravou piknikovou, bývají na spodní straně ze speciálního materiálu, jehož vlastnosti oceníte, až budete deku po pikniku vyklepávat od trávy nebo jehličí. Na tento hladký materiál se tráva ani listí nechytá a v chladnějších dnech nebo v trávě po dešti skvěle izoluje. Zvolte raději tmavší barvu, na výběr jsou různé vzory včetně těch klasických károvaných, připomínajících pikniky na anglickém venkově. Jednobarevné deky příliš jasných barev, jako například oranžové nebo žluté, mohou přilákat hmyz, proto na piknik úplně vhodné nejsou.


Jaké občerstvení zvolit na piknik?

A co vložit do piknikového koše? Kromě plastového nádobí, příborů, pohárků a ubrousků rozhodně něco k pití. Vodu nebo minerálku, domácí limonádu, kterou ocení nejen děti, pro dospěláky dobré víno nebo pivo, případně termosku s kávou nebo čajem. A co k jídlu? Jednoduše, co má kdo rád a co se hodí na stolování pod širým nebem. Vyhněte se majonézám a všemu, co by se v teplém dni mohlo rychle zkazit. Přece jen, jídlo bude možná i několik hodin mimo možnost uložení v chladničce, proto buďte na své zažívání opatrní.

Na piknik je ideální upéct kuře. Studené kuře s kouskem bagety a úhledně nakrájenou syrovou zeleninou je v letním dni osvěžující pochoutka, kterou překoná máloco. Mistři v pořádání pikniků jsou Američané, a ti, jak známo, milují sendviče. Sendvičům se meze fantazie nekladou, tak směle do toho. Můžete si s sebou vzít krabičky s jednotlivými ingrediencemi a každý si pak svůj sendvič sám poskládá. To může být velká legrace a motivace zvlášť pro děti.