Jak dívky vnímají první menstruaci a jak jim měsíčky usnadnit?

První menstruace přichází stále častěji, již kolem 12 let. Mladou dívku může tento okamžik zaskočit, a proto je dobré, ji na příchod periody včas připravit. Není se přece za co stydět, naopak. 

V současné době se průměrný věk pohybuje okolo 12-13 let. Ještě v minulém století děvčata menstruovala později. Dřívější nástup menstruace v současnosti pravděpodobně souvisí také s životním stylem, zejména stravovacími návyky dětí. Například u obézních děvčat může menstruace nastat dříve, protože tuková tkáň ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu estrogenu. Vliv na nástup menstruačního cyklu má i genetika či obecně vyspělost mladé dívky. 

O menstruaci se (ne)mluví

Kristina (šéfredaktorka): „Za časů mého dospívání se ale o menstruaci příliš nemluvilo, moje kamarádky se styděly říct, proč nemůžou jít do bazénu a jít si koupit vložky byl úkol zasluhující medaili. Nehledě na to, že výběr byl velmi omezený (na křidélka a x druhů velikosti vložek jsme mohly zapomenout). Nejčasteji jsem pro ně chodila do lékárny, tam nehrozilo, že potkám někoho z kamarádů... výhody periody jsme objevily až na střední škole, kdy to byla nejčastější výmluva a jasná "omluvenka" z tělocviku.

Menstruace již dávno není něco, o čem se nemluví nebo za co se ženy stydí. Perioda se stala tématem mnoha článků a dokonce se vracejí i ony zmíněné rituály (nejen pro dívky, ale i zpětně pro ženy, které neměly možnost si svůj okamžik užít a uvědomit) a rozšiřuje se také výběr menstruačních pomůcek. 

Stává se z tebe žena... aneb rituál menarche

Kristina (šéfredaktorka): „Bylo mi 12 a na sobě jsem měla kalhotky s nápisem Tuesday, když jsem ze záchodu vyděšeně volala na mamku, že se něco stalo. Máma byla skvělá, div mi nepogratulovala, že se ze mě stává žena, uklidnila mě, dala mi vložku z buničiny a druhý den jsme šly do zlatnictví koupit prstýnek na památku. To byl můj rituál menarche v roce 1993.“

Rituál menarche, tedy rituál k první menstruaci, je oslava ženství jako takového, dívka se stává ženou ve chvíli, kdy dostane svou první periodu a rituál ji dává příležitost si to uvědomit, uložit si tento okamžik do paměti a připravit se na novou životní fázi. Na svůj menstruační cyklus.


Bára (12) na rituálu menarche                                                                                    Společné barvení hennou (dcera/matka) 

Kristina (šéfredaktorka): „Moje kamarádka Pavlína se na takový rituál menarche se svou dcerou přihlásila (rok a půl poté co dostala první měsíčky) a byla naprosto nadšená. Říká, že to pro ně obě byl velmi niterný a dojemný zážitek. Na rituálním víkendu se sešly různé maminky a jejich dcery od manažerek po pokladní a všechny si to moc užily.“ 

Jak prožila Bára v necelých 11 letech svou první menses?

Menstruace přišla u Báry opravdu brzy, bylo jí 10 let a 10 měsíců, ale na situaci byla připravená ze školy i od mámy. V klidu se ještě mamky doptala na to, co jí zajímalo a dnes používá ekologické vložky a menstruační kalhotky, o které se také sama stará. Když se jí stane, že zašpiní postel, sama si po sobě uklidí i vypere, ale doma to rozhodně žádné tabu není. Menstruaci nedávno oslavily již zmíněným, krásným rituálem. 

Menstruační pomůcky a jejich vývoj 

Vložky a tampony jsou stále nejběžnější menstruační pomůcky, které koupíte v každé drogérii či supermarketu. Věděli jste ale, že první průmyslová vložka vznikla teprve před sto lety? Menstruační vložky na jedno použití s lepicí páskou pak vznikly v 60. letech ve Spojených státech a do Česka pronikal tento vynález poměrně pomalu, jako cokoli ze zahraničí. K dispozici u nás byly vložky vatové, složené z vrstev tuhé vaty v síťce, bez jakéhokoliv lepivého uchycení ke kalhotkám, první vložky s lepícím proužkem se začaly vyrábět v 70. letech 20. století a ne každý si je mohl dovolit. Já si na svou první vložku s křidélky (Libresse) pamatuji vcelku dobře. Byl to luxus a psal se rok 1994. 

Dnes jsou vložky poměrně velkým problémem s pohledu ekologie. Jejich světová spotřeba je enormní – každá žena za svůj život vyprodukuje až 150 kg odpadu v podobě použitých vložek či tampónů. Recyklace a likvidace tohoto odpadu je velký problém z pohledu životního prostředí.

Pokud chce vaše dcera začít s vložkami, kupte jí prvních pár balíčků – vyzkoušejte různé druhy ať si sama vybere, které vložky ji vyhovují nejlépe. Mějte doma jeden balíček i když sama vložky nepoužíváte, pro případ, že první menstruace přijde nečekaně.

Buďte eko a myslete na sebe i přírodu

Na druhé straně existuje množství alternativ k těmto konvenčním pomůckám, jako je například menstruační kalíšek, houba, látkové nebo ekologické vložky... a v neposlední řadě menstruační kalhotky.

Právě ty jsou skvělou volbou pro mladé dívky, které nemají zkušeností s manipulací s vložkami a tampony jsou pro ně stále ještě nevhodné. Příliš dlouho zavedený tampon totiž může způsobit infekci či nebezpečný syndrom toxického šoku. Rizika představují u mladých dívek i menstruační kalíšky, které jsou v současné době vnímány jako moderní a ekologická menstruační pomůcka a manipulace s nimi je dost náročná.

Obecně platí, že cokoli, co se zavádí do pochvy, není pro mladé dívky vhodné. S tampony či kalíškem se doporučuje začít až po zahájení sexuálního života. Určitě s takovými pomůckami nezačínejte při prvních periodách!

Menstruační kalhotky

První patentované menstruační kalhotky na světě – tedy kalhotky se všitou savou a nepropustnou vložkou, vznikly v Číně v roce 1988. O té doby se tento vynález velmi rychle rozšířil a zejména v Evropě se stal oblíbenou menstruační pomůckou. Dobře a pohodlně se nosí, stejně jako byste měla klasické kalhotky, pro mladou slečnu tím odpadne pocit studu, když by musela ve škole o přestávce běžet s vložkou na toaletu atd.

Kalhotky vydrží až 12 hodin nošení (podle síly menstruace a podle značky) a nikdo ani nepozná, že máte své dny. Jsou vhodné i na sport. Vybírejte však pečlivě aby vám / dcerce opravdu hezky seděly a dlouho sloužily. Pokud je sama nosíte, pak to bude snadné, pokud jste je ještě nezkusila, dceřina proměna v ženu může být i příležitost pro vás, zkusit něco nového.

  • kalhotky jsou ekonomické (opravdu ušetříte, stačí si pořídit 3-4 kalhotky)
  • kalhotky jsou ekologické (neprodukujete odpad)
  • kalhotky jsou pohodlné (např. ty od Saforelle jsou dokonce z biobavlny)
  • kalhotky jsou spolehlivé (neprotečou a vydrží až 12 hodin nošení)
  • kalhotky jsou bezpečné a zdravotně nezávadné