Léto bude opět časem dovolených, cestování, sportování, opalování a koupání. Bohužel pro mnoho žen je tento čas spojen také s nepříjemnými vaginálními problémy. K tomu pomáhá horko, nekonečné sezení v dopravních prostředcích, oblečení, které dobře nedýchá a koupání v bazénech, nebo přírodních koupalištích. Kvalitu vody ve stojatých vodách je proto třeba pečlivě kontrolovat. Nicméně i voda v bazénu s vysokým obsahem chloru může narušit přirozené pH pochvy.
Především častý pobyt ve vodě, vlhku nebo nošení studených vlhkých plavek může být příčinou infekcí zevních rodidel, nebo vaginálních zánětů a plísní, které mohou často mít nepříjemné důsledky.
Mezi nejběžnější letní gynekologická onemocnění patří kvasinkové infekce,a to proto, že kvasinkám se daří zejména v teplém a vlhkém prostředí. V letním období stoupá nejen venkovní teplota, ale i teplota v pochvě, a tak se mohou kvasinky přemnožit. Klasické příznaky jsou: nepříjemné svědění, pálení, nebo také poševní výtok.
Hlavním doporučením, jak se kvasinkové infekci vyhnout, je důkladné otření po koupání a poté převlečení do suchých plavek, nejlépe do vzdušného a bavlněného prádla.
Při praní používejte prostředky bez parfemace – během akutních potíží je vhodnější klasické vyvařování
Na místě není ani nadměrná hygiena. Základním krokem může být omezení používání barvených a parfémovaných intimních vložek, nebo toaletních papírů. Rovněž používání velkého počtu různých intimních hygienických prostředků ve formě intimních mýdel, či deodorantů totiž může ženskému tělu paradoxně spíše uškodit.