Koupání miminek, proč to nepřehánět a jak děťátko šetrně umývat 

Novorozenec je obalen v mázku, který má pro jeho pokožku přímo blahodárné účinky. Doba, kdy se děti takzvaně "odmázkovávaly" ihned po porodu je naštěstí nenávratně pryč. Stejně jako standardní nastřihávání hráze či odebírání novorozence od maminky těsně po narození. 

Mázek je nejlepší pleťový krém na světě

Samozřejmě, že miminko je po porodu více či méně špinavé od krve, ale co je důležité, jeho pokožka je stále obalena tak zvaným mázkem, který mu nejen pomohl vyklouznout na svět, ale také jeho pokožku chrání. Novorozenecký mázek má léčebné vlastnosti. Je to změkčující, relaxační, uklidňující potah na pokožce dítěte a je schopen zajistit pokožce miminka dostatečnou hydrataci i ochranný lipidový film. Vernix caseosa (jeho latinský název) také reguluje tělesnou teplotu miminka, pokud ho tedy ihned po porodu setřeme, miminko pocítí nejen nekomfort, ale také zimu. V mázku bylo zahaleno po značnou část doby u maminky v bříšku (začíná se tvořit kolem 21. tt), tato ochranná vrstva působila proti maceraci (máčení) v plodové vodě a miminko ho bere jako svou součást. Po porodu miminko v případě potřeby pouze jemně otřete dětskou plenkou a ihned přiložte mamince na prsa, koupat by se novorozenec neměl prvních 24 hodin po porodu, pokud k tomu nejsou zdravotní důvody. Možná se vám vaše miminko bude zdát "zapatlané", ale věřte, že o to bude spokojenější. 

WHO i další odborné organizace (National Association of Neonatal Nursing, Association of Women's Health Obstetrical and Neonatal Nursing) doporučují mázek neumývat a ani nestírat z pokožky. Největší část mázku se vstřebá do 24 hodin, zbývající do cca 5. dnů po porodu.

Jak tedy koupat miminko?

Novorozené miminko koupejte maximálně třikrát do týdne, a to jen krátce. Dlouhé a časté koupání totiž odstraňuje ochrannou vrstvu mazu. První týden tedy nepotřebujete žádné speciální mycí gely ani pleťové krémy, poslouchejte přírodu a nechte miminko využít poslední zbytky mázku, dokud se zcela nevsákne do pokožky či nesetře.Dbejte na správnou teplotu vody (okolo 37 stupňů) a také nezapomeňte na vyhřátou koupelnu. Nahřátý ručník na topení udělá miminku po koupeli jen dobře. Pozor si dejte i na prudké světlo, raději zvolte tlumenou lampičku, při koupeli na miminko něžně mluvte, nebo mu třeba potichounku zpívejte. Zapomeňte na zástupy rodinných příslušníků, sice je mu jen pár dní, ale soukromí a klid si zaslouží už teď. V takových podmínkách bude koupel pro miminko relaxem a příjemnou chvilkou. 

  • novorozence koupejte maximálně 3 x týdně
  • první týden nepoužívejte žádnou kosmetiku, ale maximálně využijte zbylý mázek na tělíčku 
  • dbejte na teplotu vody, koupelny i ručníků a na tlumené světlo 
  • miminku dopřejte především klid a pocit bezpečí, na návštěvy nakukující do koupelny zapomeňte

Po vymytí mázku je potřeba zvolit tu nejšetrnější kosmetiku

Vybírejte pečlivě. Dětská pokožka je velmi jemná a citlivá na jakéholi vnější vlivy. Stejně tak pečlivě vybírejte materiály, ze kterého je oblečení či dětské plenky. Nejlépe zvolte bio bavlnu a plenky pro extra citlivou pokožku novorozenců. Nešetřete, vaše miminko se se světem teprve seznamuje a hrubá látka, nebo škrábavá plenka jsou pro něj zcela nový, negativní pocit nepohodlí či dokonce bolesti. 

  • Kosmetika by měla být zcela bez parfemace
  • Nešetřete a zvolte kosmetiku doporučenou lékárníkem či pediatrem
  • Stačí pouze malé množství mycí péče – nakapejte do vaničky či mycího kýblu (zkuste, co vaše miminko bude preferovat)
  • Miminko omývejte svou rukou, případně jemnou žínkou, na pokožku netlačte
  • Důkladně, ale jemně pokožku vysušte (dejte pozor v čem perete ručníky, pro novorozence existují speciální gely bez chemie)

Mycí péče bez mýdlového základu a bez parfemace

SAFORELLE BÉBÉ – je šetrná mycí péče na tělo i vlásky. Díky bylinnému výtažku z lopuchu většího dětskou pokožku zklidní a pomůže při podráždění.  Kombinace šetrné mycí báze, rostlinného extraktu a přirozeného tukového základu pomáhá chránit pokožku před vysušením. Lze použít i jako šampón na vlasy. Je hypoalergenní, neobsahuje mýdlo a barviva.