Hygge: Domácí pohoda a skandinávský způsob, jak si dobít baterky

Původ slova pochází z dánštiny a dal by se přeložit jako “domácí pohoda” nebo chcete-li, útulno. Představte si sama sebe se sklenkou vína, jste zachumlaná do deky, hraje tlumená hudba, vonná svíčka plápolá…, tak přesně to je HYGGE!

Pro skandinávce to není jen slovo, je to životní styl, něco o čem se nemluví, ale co se ve velké míře praktikuje. Jsou to chvilky, co vás naplňují pohodou, je to váš čas relaxace a odprostění se od každodenních starostí a stresu. Mám takový pocit, že v Čechách se na takový “luxus” stále ještě musíme naprogramovat – málokdo z nás dá přednost pohovce před neumytým nádobím, ale to je právě ta chyba. Pokud máte doma vanu, naordinujte si alespoň hodinku jen pro sebe na každý týden. Zamkněte se, zapalte svíčku, vemte si oblíbenou knihu a relaxujte.

Udělejte si doma útulno a nemusíte kvůli tomu předělávat celý byt, prostě jen nakupte svíčky, dejte na pohovku příjemnou deku, možná dokupte pár doplňků, ztlumte světla, pusťte hudbu a je to. Udělejte vše proto, aby vám bylo dobře, vše, co podpoří vaši vnitřní rovnováhu.

Koncept HYGGE je o tom umět si život užít, být šťastný, cítit se pohodlně a to každý den, ne jen když “mám zrovna chvilku”. Zpříjemněte si domácí práce – k mytí nádobí nebo vaření si pusťte oblíbenou hudbu, nebo audioknížku, z každodenní rutiny zkuste udělat příjemně strávený čas. HYGGE není jen o tom natáhnout se na pohovku, je to čas s rodinou, fajn večeře s přáteli, člověče nezlob se s dětmi…

Dělejte cokoli, co vám působí potěšení – vemte si počítač a brouzdejte po internetu, luštěte křížovku, o víkendu zůstaňte do oběda pod peřinou, dejte si dvacet a když venku prší a vám se nic nechce dělat, pusťte si klidně televizi, upečte domácí sušenky, natáhněte si tlusté ponožky a vypněte hlavu. 

Umět žít šťastně a spokojeně v každodenním shonu – to je HYGGE.