Druhy antikoncepce: Jak se chránit proti otěhotnění?

Proti neplánovanému početí je možné se chránit několika způsoby. Je dobré všechny metody pečlivě zvážit a vybrat takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat. V případě hormonální antikoncepce nebo nitroděložního tělíska je třeba vše konzultovat s gynekologem.
 

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Kombinovaná hormonální antikoncepce je pouze na lékařský recept a není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Obsahuje dva druhy hormonů – estrogen a progestin. Liší se dávkou estrogenu v jedné tabletce.

 1. pilulky
 2. vaginální kroužek
 3. transdermální náplast

Hormonální antikoncepce má své výhody, ale i nevýhody a rozhodně není pro každou ženu. Její vhodnost určuje lékař, je na předpis.

Pilulky

Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron. Funguje na základě tří principů: 

1. Hormony blokují ovulaci, tedy vajíčko se ani neuvolňuje z vaječníku a spermie se tedy nemá s čím spojit. 

2. Hormony zahušťují hlen děložního hrdla a značně komplikují spermiím cestu za vajíčkem. 

3. Pod vlivem hormonální antikoncepce se mění děložní sliznice, ta narůstá pouze nízká, a případně oplodněné vajíčko by se na ni tedy nemohlo uchytit.

Díky zeslabené děložní sliznici se také výrazně zeslabuje menstruační krvácení. Pilulky se také postarají o pravidelnost menstruace, zároveň ale tato metoda vyžaduje velkou zodpovědnost od uživatelky, která nesmí na každodenní pilulku zapomínat.

Vaginální kroužek

Je kroužek z pružného materiálu, který si žena jednou měsíčně zavádí do pochvy a po třech týdnech jej vyjme, aby se mohla dostavit menstruace. Anatomie pochvy umožňuje pevné uschování kroužku uvnitř, není třeba se bát, že by kroužek vypadl, nebo překážel při sexuálním styku. 

Z kroužku se uvolňují hormony, které blokují ovulaci. Fungují tedy na stejném principu jako hormonální pilulky, spolehlivost je ale o to větší, že na kroužek, narozdíl od pilulky spíše nezapomenete. 

Antikoncepční náplast

Také antikoncepční náplast funguje na stejném principu jako kombinovaná hormonální antikoncepce, pouze je u ní odlišný způsob užívání. Hormony tak neputují do organismu žaludkem, ale skrze kůži. Jednou týdně si žena na kůži nalepí náplast tělové barvy a z ní se uvolňují hormony. Riziko je opět na straně uživatelky – hrozí zapomínání. Jinak je to velmi spolehlivá ochrana.

Výhody:

 • účinně brání nechtěnému těhotenství
 • snižuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství
 • snižuje pravděpodobnost dědičného výskytu rakoviny vaječníků a děložního těla
 • chrání a snižuje riziko pánevních zánětů, zánětů vaječníků a vejcovodů
 • žena si může upravit menstruační cyklus dle svých potřeb, cyklus se stává zcela pravidelným (menstruaci lze také zcela vynechat např. v případě dovolené)
 • intenzita a délka menstruace se zkracuje, snižuje menstruační bolesti
 • zlepšuje kvalitu pleti i vlasů
   

Nevýhody: 

 • není vhodná pro ženy které prodělaly trombózu, cévní mozkovou příhodu, hormonálně závislé nádory, onemocnění s těžkou poruchou funkce jater - nebo jiné vážné nemoci. 
 • může způsobovat nárůst váhy – u některých žen mohou hormony ovlivňovat zadržování vody v těle

Nitroděložní tělíska


Nejčastěji se vyrábí z plastu s příměsí kovů, jak je měď, stříbro nebo zlato. Jeho název je odvozený z toho, že se zavádí dovnitř do dělohy, kde brání tomu, aby se spermie spojila s vajíčkem a oplodnila ho. Pokud si žena přeje otěhotnět, tělísko je možné kdykoli vyndat. Vhodnost užívání nitroděložního tělíska je vždy nutné konzultovat s gynekologem. 

Hormonální nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělísko je tělem vnímáno jako cizorodé těleso, vytvářejí se kolem něj bílé krvinky. Ty dokážou zneškodnit spermie, kterým by se podařilo do dělohy proniknout. Uvolňující se hormon také znesnadňuje růst děložní sliznice a zahuštění hlenu děložního hrdla, kde by se případně mohlo oplodněné vajíčko uchytit. Díky tomu žena nemá menstruaci vůbec nebo krvácí jen velmi slabě. Hormon neovlivňuje celý organismus, ale působí lokálně na sliznici děložní. Doba užití po lékařském zavedení tělíska je 3-5 let.

Nehormonální nitroděložní tělíska 

Nehormonální tělísko funguje na stejném principu jako hormonální s tím rozdílem, že neobsahuje žádné hormony. Funguje tedy pouze na bázi cizorodého tělesa, kolem kterého se shlukují bílé krvinky zabíjející spermie. Vzácné kovy, ze kterých je tělísko vyrobeno, jsou navíc pro spermie toxické. Zvláště měď, která je v tomto směru nejúčinnější. Nehormonální varianta je výborná alternativa pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat hormonální antikoncepci. 

Nevýhodou nehormonálního nitroděložního tělíska je fakt, že prodlouží krvácení, které může být v některých případech i silnější.

Lokální chemická antikoncepce

Volně prodejný antikoncepční přípravek Pharmatex je lokální antikoncepce bez hormonů, která nevyžaduje pravidelné užívání a je vhodná i pro kojící ženy.

Pharmatex vaginální krém

Je to nehormonální antikoncepce, bez receptu – volně prodejný lék. Vhodná po porodu a při kojení. Neovlivňuje negativně vaginální mikroflóru. Působí čistě lokálně, likviduje spermie již ve vagíně. Krém se aplikuje hluboko do vagíny pomocí aplikátoru. Ochrana je okamžitá a trvá nejméně 10 hodin. V případě opakovaného styku je nutné aplikovat novou dávku krému.

Jedná se o léčivý přípravek k vaginálnímu použití. Obsahuje benzalkonium chlorid.

*Před použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Pharmatex vaginální globule

Kromě krému lze zakoupit také vaginální globule. Opět se jedná o nehormonální antikoncepci, která je k dostání bez receptu jako volně prodejný lék. 

Je stejně jako krém Pharmatex, vhodná po porodu a při kojení, protože působí čistě lokálně a likviduje spermie již ve vagíně. Neovlivňuje negativně vaginální mikroflóru

Globule se aplikuje hluboko do vagíny zhruba 5 minut před každým sexuálním stykem. Ochrana je okamžitá a trvá nejméně 4 hodiny, ale v případě opakovaného styku je nutné zavést další globuli.

Léčivý přípravek k vaginálnímu použití. Obsahuje benzalkonium chlorid.

*Před použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Nouzová antikoncepce ellaOne

Přípravek ellaOne je takzvaná “nouzová antikoncepce”, neboli pilulka, která vás zachrání v případě, že jste měli nechráněný sex bez ochrany. Je možno ji užít až 120 hodin po pohlavním styku. Účinkuje i v době, kdy je riziko otěhotnění největší – oddaluje ovulaci. 

Užití ellaOne® může zabránit těhotenství pouze v případě jediného nechráněného sexu nebo selhání antikoncepce (například prasknutí kondomu). Nebude vás nadále chránit v situaci, že dojde k opakovaným nechráněným stykům během jednoho menstruačního cyklu, takže pokud máte po užívání přípravku ellaOne® znovu nechráněný sex ve stejném cyklu, budete muset užít další dávku.  Tato antikoncepci se má používat opravdu jen jako nouzové řešení, nikoli pravidelně. 

Jedná se o volně prodejný lék. K dostání je v každé lékárně, a to bez receptu.

Jedná se o léčivý přípravek k vnitřnímu užití s obsahem ulipristal acetátu.

*Před použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Přirozená ochrana a kondom

Přerušovaný sex, menstruace, nebo kojení rozhodně nejsou úplně nejvhodnější ochranou proti otěhotnění. Jejich účinnost je dosti náhodná, a proto je nelze doporučit. Rčení, že při kojení nemůžete otěhotnět, je mylné, vždy záleží na hormonální hladině a ta je velmi individuální a kolísavá.


Co se týče kondomu, statistiky říkají, že ze 100 žen otěhotní i po použití kondomu 18 žen. To je tedy bilance, se kterou byste měla počítat, pokud se budete spoléhat pouze na tuto mechanickou ochranu. Kondom může samozřejmě prasknout, nebo nemusíte odhadnout vhodnou dobu nasazení atd. Jeho výhodou je, že do jisté míry chrání před pohlavně přenosnými infekcemi.