Jakou péči o zralou pokožku zvolit v létě a čeho se vyvarovat?

Jedním ze zásadních faktorů problematického stárnutí pleti je vliv vnějšího prostředí, například slunění. Dermatologové dlouhé a intenzivní vystavování kůže slunečním paprskům nedoporučují, a bez ochranných krémů to může být doslova hazard se zdravím. 

Proč tomu tak je? Každé takzvané „spálení se“ totiž zvyšuje možnost vzniku fatálního poškození kůže. Názor lékařů opravdu není plané strašení, statistiky zvyšujícího se výskytu rakoviny kůže jim dávají za pravdu. Proto nepodceňujte prevenci. Málokde platí tak přímá úměra, jako v případě péče o kůži. Čím větší péči své pokožce poskytneme, tím méně na ní ve zralejším věku budou znát naše excesy. Pro opalování to platí dvojnásob.

Čím větší plochu kůže si neopatrným sluněním podráždíme, čím více nám pokožka po pobytu na slunci zčervená nebo dokonce zrudne, tím větší šok své kůži způsobíme. Ve 30 je to jednou dvakrát za léto plus minus OK, podrážděná pokožka se s takovým šokem vyrovná mnohem snadněji než ve věku 50+. 

Kůže je naším největším orgánem

Ovšem naše kůže má paměť. Dá se doslova říct, že paměť jako slon. Nakonec se svými 1,5 až 2 m² plochy je naším největším orgánem. Tvoří bariéru před okolním prostředím a chrání vnitřní integritu těla. Pamatuje si všechny naše, nejen ty sluneční, průšvihy a je schopná mnohé z nich po určitou dobu a do určité míry tolerovat. Jenže míra její sebeobrany není bezedná. Jednou se prostě vyčerpá, dojdou jí síly, a my onemocníme. Až příliš často se tak stane jen proto, že jsme svou pokožku přetěžovali a příliš podceňovali rizika vnějšího prostředí, v tomto případě negativa nadměrného slunění.

Chraňte svou pleť

Jedním z důsledků nadměrného slunění kromě nejčastějšího „spálení“ mohou být pigmentové skvrny (hyperpigmentace), které vznikají při nadměrné sluneční explozi, zvlášť pokud je opakovaná. Tento problém je naštěstí ve většině případů pouze kosmetický, ale protože příčinou hyperpigmentace může být dřívější i současné nadměrné slunění, je opatrnost při vystavování se slunci namístě. 

Dalším důvodem pro zvýšenou opatrnost při slunění je forma fotodermatózy nazvaná polymorfní světelná erupce, PLE, kožní onemocnění způsobené UV zářením. Tato alergie na slunce má různou škálu příznaků, od zarudnutí pleti až po puchýřky vyskytující se na celém těle. Objeví se nečekaně i dva dny po pobytu na slunci a léčba je často komplikovaná, příčiny PLE dosud nejsou zcela jasné.

Jak letním potížím s pokožkou zabránit?

Je to jako se vším, zlaté pravidlo je správná míra. Užívejte si sluneční lázeň, opalujte se, ale s rozumem. Působit opakované šoky své pokožce je nerozvážné v každém věku, ale ve věku 50+ je to doslova nerozum. Velká opatrnost při slunění je zcela na místě. 

Situacím, kdy si nerozvážným opalováním spálíme kůži, bychom rozhodně měli aktivně předcházet, ať je nám 20 nebo 60. Čím ohleduplnější ke své pokožce budeme ve 30, tím spokojenější a zdravější bude v 50, tak jednoduché to je. Polední slunce a pokožka, to nejde k sobě, stejně jako opalování bez kvalitního opalovacího krému

Na dovolené se řiďte místními zvyky, v poledne se sluní na pláži jen nezodpovědní turisté. Místní lidé znají, co slunce dokáže… že sílu dovede dávat, ale i brát, a proto důsledně drží sluneční siestu. Do kufru si kromě dobrého opalovacího krému přibalte pro jistotu i nějaký hojivý přípravek po opalování