5 nejčastějších mýtů o otěhotnění

Během menstruace nemůžu otěhotnět


Není to pravda. Někdy může mít žena ovulaci i menstruaci ve stejnou dobu. Dalším dogmatem je, že nemůžu otěhotnět ihned po porodu. Hormonální systém je čistě individuální mechanismus, po porodu s velkou pravděpodobností neotěhotníte v šestinedělí, ale menstruace po porodu může přijít zcela individuálně a otěhotnět můžete i když se menstruace nedostaví! I u ženy plně kojící bez menstruace může dojít k ovulaci a otěhotnění. 

 

Nemohu otěhotnět, dokud kojím


Zatímco během těhotenství prožívá naše tělo vnitřní hormonální bouři, ihned po porodu se dostává do popředí hormon prolaktin (který vzniká právě při kojení, když miminko stimuluje a dráždí svým sáním bradavky). Prolaktin v podstatě blokuje funkci vaječníků (drží nízko hladinu estrogenu) a tím většinou tedy i nástup menstruace. Nicméně otěhotnět můžete i když se menstruace nedostaví! I u ženy plně kojící bez menstruace může dojít k ovulaci a otěhotnění. U kojících žen se perioda dostaví v průměru 12-16 měsíců po porodu. Nekojícím ženám perioda zpravidla začíná krátce po šestinedělí ať rodily přirozeně či císařským řezem. 

Při prvním pohlavním styku otěhotnět nemůžu


Pravděpodobnost je úplně stejná jako při kterémkoli dalším pohlavním styku. Myslete na ochranu a svým dcerám vysvětlete, že otěhotnět mohou již při prvním sexuálním zážitku. SOS pomocí při nechráněném pohlavním styku může být ellaOne® nouzová antikoncepce*. 

K otěhotnění je potřeba, aby muž ejakuloval do pochvy


Někdy stačí, když se i malá kapka, která se při vzrušení objeví, dostane na okraj pochvy. Můžete tedy otěhotnět například i po análním sexu. Známe jsou také příklady otěhotnění lesbických párů, které pouze “použily” darované sperma a aplikovaly ho do pochvy jedné s žen.

Nemohu otěhotnět, pokud nemám orgasmus.


Schopnost dosáhnout při sexu vyvrcholení přirozeně nemá s otěhotněním absolutně nic společného. Spermie mohou dosáhnout vajíčka a oplodnit ho nezávisle na tom, jestli je žena vzrušená, či nikoli. 

 

*ellaOne® - nouzová antikoncepce je lék k vnitřnímu užití s obsahem ulipristal acetátu. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.