Léto dole bez starosti a diskomfortu

V létě jsou gynekologické infekce a vaginální záněty častým problémem. Ženy v letních měsících trápí diskomfort intimních partií více než v jiných ročních obdobích. Pokud chcete strávit dovolenou bez nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolesti při močení či sexu, je dobré vědět, jak vaginálnímu diskomfortu předcházet a čeho se vyvarovat. 

Intimní hygiena jako základ

Důležité pro prevenci vaginálního diskomfortu je správná intimní hygiena, vhodné spodní prádlo, nejlépe z bavlny, nebo také složení stravy či sportovní a jiné denní aktivity. Také například sex a přítomnost sperma (pH okolo 7), může mít vliv na pH vaginy, kde je běžně pH v rozmezí od 3,8 do 4,5. 

O základních pravidlech intimní hygieny by se měla každá dívka dozvědět co nejdříve, nejlépe od maminky, starší sestry či ženy, které důvěřuje. Velmi často se malá děvčátka učí příkladem, a to co vidí ve svém okolí, považují za běžné a správné. Proto není na místě zbytečná stydlivost nebo pocit, že holčička je na „tyto“ věci ještě malá.

Zvláštní pozornost intimní hygieně by každá žena měla věnovat v období menstruace, kdy je důležité dbát na správný výběr vhodných menstruačních pomůcek, ať už jde o vložky, tampóny či v poslední době o menstruační kalhotky

Pokud máte citlivé intimní partie nebo oslabený imunitní systém, může dojít k narušení přirozené rovnováhy během pohlavního styku. Proto se doporučuje jít po styku na toaletu – močení po sexu pomáhá předcházet infekcím močového ústrojí a také vyplaví zbylé sperma.

Základem intimní hygieny má být teplá voda, ale rozhodně není vhodné používat klasická mýdla. Použití běžného mýdla může narušit obranyschopnost poševního prostředí. Každá žena by proto doma měla mít „speciální“ kosmetiku určenou pro intimní hygienu

Velmi praktické jsou i intimní ubrousky, které lze mít kdykoliv při sobě a použít, když žena cestuje, nemá možnost využít koupelnu nebo se chystá na gynekologickou prohlídku apod. Nepoužívejte dětské vlhčené ubrousky, ani parfemovaný toaletní papír, ale pouze produkt určený na dámskou intimní hygienu.

Náchylnost k podráždění může zvýšit i sportování bez následného osprchování nebo delší nošení mokrých plavek. Proto se doporučuje, abyste si pro pocit svěžesti a ochrany po cvičení vyprala sportovní oblečení a osprchovala se s použitím kosmetiky určené pro intimní hygienu.

Probiotika v gynekologii

K ochraně vaginální sliznice je vhodné zvolit přípravek, který podporuje populaci laktobacilů buď přímo jejich dodáním (tzv. probiotika) nebo doplněním jejich oblíbené stravy (tzv. prebiotika), či úpravou kyselosti poševního prostředí. V současné době je na našem trhu celá řada různých probiotických preparátů. Pro použití v gynekologii se preferují především vaginální aplikační formy. Novinkou na českém trhu je v této kategorii Tyndaflor čípky.

Existují také volně prodejné přípravky ve formě vaginálních výplachů, nebo orálních tablet, které napomáhají k udržení přirozeného pH a odstraňují nepříjemné pocity bolesti a svědění. 

Jestliže potíže a příznaky diskomfortu neustupují, je důležité neotálet a vyhledat pomoc v gynekologické ambulanci. 

 

Náš tip: TYNDAFLOR® vaginální čípky

zdravotnický prostředek 

TYNDAFLOR® vaginální čípky je vhodný pro podpůrnou léčbu příznaků spojených s vulvovaginitidou jakéhokoli původu, včetně HPV (lidský papilomavirus).

Díky svému složení chrání vaginální sliznici a vytváří prostředí bránící množení patogenních mikroorganismů. Současně zklidňuje, ulevuje od svědění a upravuje vaginální pH.

Obsahuje ImmunoBlend – směs tyndalizovaných produktů fermentace (Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus), prebiotikum Sunfiber® (částečně hydrolyzovaná guarová guma), extrakt z měsíčku lékařského, kyselinu mléčnou, vitamín A a E.

Doporučuje se používat 1 čípek denně po dobu minimálně 5 po sobě následujících dní, ideálně večer před spaním. Délka léčby závisí na vývoji příznaků a neměla by překročit 30 dní.

Pro zlepšení účinku přípravku se doporučuje použít ráno vaginální výplach TYNDAFLOR®. Tyndaflor vaginální výplach je zdravotnický prostředek určený pro podpůrnou léčbu příznaků spojených s vulvovaginitidou jakéhokoliv původu. Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání.

TYNDAFLOR® vaginální čípky je zdravotnický prostředek určený pro podpůrnou léčbu příznaků spojených s vulvovaginitidou jakéhokoliv původu. Číslo notifikované osoby: 1370.

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání.