Vytvořte si osobní program fit 50+ aneb spokojená, krásná a zdravá i po padesátce

Spokojenost a zdraví i po padesátce? Ano! A nemusí to být ani složité, ani náročné, stačí jen mít vůli dodržovat několik základních věcí, a především najít si čas sama na sebe.
 

Najděte si na sebe čas, milé ženy, a věk 50+ se pro vás stane startovní čarou na dlouhý běh, ve kterém se už chvíli po startu uvolníte, poběžíte bez zadýchání a budete se cítit skvěle. Vaše endorfiny, hormony štěstí, se už připravují, dejte jim proto svým rozhodnutím něco pro sebe udělat prostor. Stačí zakomponovat do svého života 5 základních bodů:

1. Hýbejte se

Několikrát denně se protáhněte, stačí 3krát 5 minut jednoduchého cvičení, ideální je například Pozdrav Slunci (např. sestava z knihy Učím se jógu A. van Lysebetha) nebo běžné protahovací cviky. Cvičte s radostí a dýchejte zhluboka.

2. Jezte lehce

Neznamená to snídat, obědvat a večeřet jen saláty a neustále počítat kalorie, vlastně úplně naopak: dopřejte si jídla, která vám chutnají, ale zároveň obsahují kvalitní živiny. Zkuste třeba přerušovaný půst, nebo několikadenní detox pro očistu organismu.
 

3. Choďte častěji pěšky

Do schodů, do práce, na procházky. Praktikujte nordic walking, budete překvapené, kolik endorfinů nahoru a kilogramů dolů získáte za relativně krátký čas. Procházka s hůlkami krajinou působí radost duši a tělu tím prospějete více než v posilovně.
 

4. Dělejte si radost

Malé (a třeba i větší) radosti sobě i druhým mají velkou moc. Nic tak nepotěší a neosvěží naši mysl jako zprostředkovaná radost. Každý den se na někoho jen tak usmějte, prozáříte den sobě i jemu. Kupte si květinu nebo novou sukni, rozmazlujte se kvalitním pleťovým krémem. Zasloužíte si to.
 

5. Udržujte své malé šedé buňky v kondici

Jak říká Hercule Poirot, největší ze všech detektivů gentlemanů. Není nutné stát se chodící encyklopedií, ale je prokázáno, že vážný zájem o cokoli, například o zdravý životní styl, trénuje mozek. Nasyťte své mozkové synapse zájmem o okolní svět a živinami ze superpotravin, budou si vesele jiskřit a vy omládnete.

 

Tělo se stává zdravější nejen pohybem a kvalitní stravou, ale i radostí. Cítíme-li radost, je naše mysl lehčí, lehkost mysli ovlivní tělo, a my se cítíme lépe. Naše tělo je dokonale vyvážený nástroj, vše v něm souvisí se vším. Například zdravé zažívání je zásadní i pro naši pleť nebo dýchání. Cokoli extrémně nezdravé, co sníme (nebo si myslíme), nás ovlivní od hlavy až po paty.

Abychom se, my ženy, i ve věku 50+ cítily dobře, je důležité přiměřeně jíst, přiměřeně cvičit, přiměřeně spát, přiměřeně zatěžovat mozek, dopřávat si přiměřené radosti… Jezte zdravě, spěte zdravě a pokud je to možné, nestresujte se. A rozhodně nepodceňujte kvalitní vitaminovou suplementaci, zvlášť v dnešní době je nutné dodat tělu vitamin C nebo D a další doplňky výživy podporující imunitu, pokud možno v organické formě.

Dopřávejte si dobré výživné jídlo, cvičte, protáhněte se v trávě jako kočka, dýchejte zhluboka nejen v lese, kupte si něco hezkého, jeďte na výlet, a až to bude možné, jděte na výstavu nebo na koncert. Přečtěte si něco zajímavého, radujte se z maličkostí… a věřte nebo ne, věk 50+ se stane jen číslovkou.