Když byl můj syn malý, balení na dovolenou obsahovalo vždy předem pečlivě připravený dlouhý seznam toho, co s sebou nezapomenout. Samozřejmě záleží na tom, kam se chystáte a co vše budete mít k dispozici na místě vaší dovolené.
Zeptejte se předem v místě vaší dovolené, zda mají k dispozici dětskou postýlku (raději se ujistěte, že součástí je matrace! Ne jednou se mi stalo, že postýlka sice byla k zapůjčení, ale namísto matrace jsem musela využít například peřinu atd, což pro dítě není ideální.) Hodit by se vám mohla také varná konvice na pokoji (hotel by němel mít problém vám ji na pokoj dodat). Je na pokoji alespoň malá lednička? Ptejte se také po klimatizaci (nenechávejte ji zapnutou celou noc, ale je to dobrá možnost, jak ochladit vyhřátý pokoj).
V neposlední řadě jsem se vždy snažila požádat ubytovací zařízení o klidný a pro kočárek dobře dostupný pokoj.
Pokud cestujete letadlem, pak máte možnost si na palubu vzít autosedačku (vajíčko) a kočárek odevzdat až u gate (ale musí se skládat na jeden díl). Já jsem pro cestovní účely pořizovala lehký kočárek, který šel složit i jednou rukou a měl dlouhou sluneční clonu. Při startu a přistání (resp. při změně tlaku v letadle) zkuste miminko kojit / krmit lahvičkou, nebo mu alespoň dát dudlík. Pomůže to od bolesti oušek. Pokud je děťátko plačtivé, přiviňte si ho co nejvíce k sobě, například do nosícího šátku.
Pokud cestujete autem, mějte na paměti, že je dobré načasovat výjezd tak, aby děťátko co nejvíce spinkalo, přizpůsobte se jeho rytmu. Pokud cestu autem dítě špatně snáší, snažte se dělat více zastávek, sedněte si k němu na zadní sedadlo, zkuste ho zabavit oblíbenou hračkou, zpěvem, pohádkou na tabletu atd. Z autosedačky miminko také při zastávkách vyndavejte a nechte jej protáhnout na rovné podložce, nebo projít, pokud už chodí.
Pokud cestujete s nespavcem můžete využít i bylinkových sirupů, které dítě nejen uklidní, ale také mu pomohou usnout. Příkladem takového sirupu je doplněk stravy RADEPUR baby – bylinný sirup, který obsahuje extrakty majoránky, meduňky, mateřídoušky a heřmánku. Pořídit ho můžete v kamenných lékárnách nebo na e-shopu REMEDA.
Co určitě nesmíte zapomenout je kvalitní, pro dětskou pokožku vhodný opalovací krém s vysokou ochranou. A to samé platí pro kosmetiku po slunění. Ani na mytí dětské pokožky nezapomeňte přibalit jemnou dětskou péči.
Dětská pokožka je velice citlivá, a tak nikdy s miminkem nechoďte na přímé slunce, ale zůstaňte schování pod slunečníkem, nebo jinde ve stínu. Samozřejmostí je vyhnout se slunci polednímu. Já s sebou vozila i malý dětský bazének, pro případ, že bych chtěla synka ochladit – nabrat můžete mořskou vodu, pokud máte možnost. Pokud možno se vyhněte chlorovaným bazénům.
Hodit se vám mohou i plavací plenky a mě se osvědčila velká bavlněná plena namísto ručníku. Děťátko oblékejte jen do lehkých bavlněných, nebo například lněných materiálů, nezapomeňte na pokrývku hlavy a ujistěte se, že v kočárku není příliš vedro a že tam nesvítí slunce. Je také dobré nechat miminko větrat bez plenky, stačí si pořídit jednorázové podložky pro případ “nehody”.
Na cestách se může stát cokoli, změna prostředí, stres z cestování, úpal ze slunce… přibalte si do kufru pár základních věcí z lékárničky, jako jsou léky na horečku, náplasti, dezinfekce, či mast na štípance.